2109/​135

Et par dækketallerkener af sølv, fliget, profileret fane, graveret med kongekronet alliancevåben. Kun stemplet med lødighed 13. 19. årh. Antagelig Tyskland. Vægt 1125 g. Diam. 24,5 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.000 DKK