2109/135
Et par dækketallerkener af sølv, fliget, profileret fane, graveret med kongekronet alliancevåben. Kun stemplet med lødighed 13. 19. årh. Antagelig Tyskland. Vægt 1125 g. Diam. 24,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag