2109/793
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290/3”. Tre-pers. sofa med stel af eg. Løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med brunt uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. H. 67. L. 180. D. 80.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud