1946/522
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af aluminium, sæde, sider samt ryg betrukket med patineret sort skind. Model 3321. Udført hos Fritz Hansen. L. 144.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøs skum, primært på “vingerne”. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag