1946/​522

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af aluminium, sæde, sider samt ryg betrukket med patineret sort skind. Model 3321. Udført hos Fritz Hansen. L. 144.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøs skum, primært på “vingerne”. Skind med overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK