Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1649 gr. (58)
Bestående af: 12 middagsknive med langt skaft, 12 middagsgafler, 12 dessertskeer, 6 kagegafler, 12 kaffeskeer, 1 lang pålægsgaffel, 1 sauceske med stål, 1 lille serveringsspade med stål, 1 steggaffel.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et stort antal dele mangler oxidering ved ornamentik.
Moderne kunst og design, 6. februar 2018
12 bud