1424/645
H. P. Jacobsen
Et kaffe- og theservice af sølv og sølvplet. Bestående af kaffekande, thekande, flødekande, sukkerskål, vandkande og sættebakke. Kaffekanden og vandkanden af sølv, øvrige dele sølvplet. The-, kaffe- og vandkandens hanke og lågknopper af sort ebonit. Udført og stemplet hos Cohr. Kaffe- og vandkande samlet vægt 949 gr. H. 1,4. - 20,5. (6)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. juni 2014
Vurdering
Hammerslag
25 bud