2108/​838

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Trompetformet vase af patineret bronze, koncentriske riller over rundt fodstykke. Stemplet monogram, Denmark. Dessin B62. H. 21,5.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Aflejringer indvendig.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK