2108/838
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Trompetformet vase af patineret bronze, koncentriske riller over rundt fodstykke. Stemplet monogram, Denmark. Dessin B62. H. 21,5.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Aflejringer indvendig.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag