1831/506
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af mundblæst opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet No. 6887. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125-års jubilæum.
Let brugsslitage. Nummerbevis medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag