2031/53
Kongelig barok ramme af nøddetræ, bagsiden med kronede monogram, Frederik IV (f. 1671- d. 1730), senere top af forgyldt træ. Bagside stempel med kronet 'F4' samt inventarmærke '20b'. Ca. 1720. H. 139. B. 87.
Hidrørende den danske skuespillerinde og forfatter Johanne Luise Heibergs bo (f. 22. november 1812 i København, d. 21. december 1890), efter direkte efterkommere.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Top og ramme er ikke originalt sammenhørende.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud