2031/​53

Kongelig barok ramme af nøddetræ, bagsiden med kronede monogram, Frederik IV (f. 1671- d. 1730), senere top af forgyldt træ. Bagside stempel med kronet 'F4' samt inventarmærke '20b'. Ca. 1720. H. 139. B. 87.

Hidrørende den danske skuespillerinde og forfatter Johanne Luise Heibergs bo (f. 22. november 1812 i København, d. 21. december 1890), efter direkte efterkommere.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Top og ramme er ikke originalt sammenhørende.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

10 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK