2413/93
Stor engelsk serveringsbakke af sterlingsølv, monteret med to figurer forestillende Den lille havfrue og Hefaistos, gadroneret fane og hanke, stående på fire ben. Mester H. L. Brown & Son, Sheffield 1959. Vægt 3749 g. L. 63 cm. B. 39 cm.
Skålen som de to figurer skulle holde mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveret på bakken.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag