2413/​93

Stor engelsk serveringsbakke af sterlingsølv, monteret med to figurer forestillende Den lille havfrue og Hefaistos, gadroneret fane og hanke, stående på fire ben. Mester H. L. Brown & Son, Sheffield 1959. Vægt 3749 g. L. 63 cm. B. 39 cm.

Skålen som de to figurer skulle holde mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveret på bakken.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK