Ægyptisk mumiekiste fragment af kartonnage, senere opmalet, brunt ansigt med optegnede øjne, hoved dækket af skælmønstret hovedtørklæde/paryk, felt på brystet med figurer og hieroglyffer. Løst monteret på plade. Ptolemæisk-tidlig romersk periode 323 f. Kr.-1. årh. e. Kr. H. c. 40 cm.
Proveneniens: Ifølge oplysninger erhvervet i Luxor i ca. 1975.
Medfølger brev dateret juni 1979 fra Institut for Klassisk og Nærorientalsk Arkæologi.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revne ved hals, afslag. Kraftig restaureret.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
15 bud