899/​65

Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)

“Hagbard og Signe”. Sign. Agnes Slott Møller MCMVIXXX (1924). Olie på lærred. 90×145.

Agnes Slott-Møller fandt inspiration til mange af sine motiver i de gamle danske folkeviser. Hun skriver selv om nærværende maleri, og hvordan hun fik inspirationen til det fra både naturen og fra folkevisen om Hagbard og Signe, som elsker hinanden, men ikke kan få hinanden, fordi deres familier ligger i fejde - samme grundfortælling som hos Shakespeares 'Romeo og Julie'. “Der lever inden i mig en billedverden af dansk middelalder, jeg synes den har været der så langt jeg kan huske tilbage. Færdes jeg ude i dansk natur så ”minder“ denne mig om hin verden, og fordyber jeg mig i min fantasiverden, så bliver den levende og danner billeder gennem indtryk jeg har modtaget fra naturen.”...."Med et andet billede, det med ridderen og jomfruen under linden, gik det således til. Jeg så en lys sommeraften ind i et blomstrende lindetræ, hvor alle de tusinder er af gyldenthvide, stjerneformed blomster lyste; det så ud som lutter lyksalighed, og jeg tænkte: det ligner et brudekammer! - Da jeg så engang læste verset “Og der lå de den nat så lang, - og ingen mand det vidste, - linden hun skjuler dem så vel - med sine bolde kviste”; - så var billedet der." (Agnes Slott-Møller, “Tekst”, i “Tilskueren”, april 1910, s. 331).

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 343, 1948 nr. 332.

Små retoucher. Fugtskjold på bagsiden af lærredet. Mindre krakeleringer.

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag