1538/779
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Kirkestolen”. Et sæt på otte stole af eg samt to af bøg, sæder af flettet papirgarn. Model 4133. Udført hos Fritz Hansen 1966–1988. (10)
Kaare Klint tegnede i 1936 stolen til Bethlehemskirken i København, senere blev den også anvendt i Grundtvigskirken.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med overflade ridser og mærker. Let løst flet med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 15. september 2015
Vurdering
Hammerslag