2024/68
Fransk konsolur af delvis forgyldt og patineret bronze, ved urhus allegorisk figur i form af siddende bonde, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s første halvdel. H. 36.
Urskive med revne og mindre afslag. Optræksnøgle medfølger. Pendul medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag