911/​974

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Æggebord” samt fire “Myren” stole af finéret riopalisander. Opsat på trebenet stel af stål. Model 3603 og 3100. Formgivet 1952. Udført 1950–1960'erne hos Fritz Hansen, stole stemplet. Bord: H. 69,5. B. 84. L. 114,5. (5)

Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum “Arne Jacobsen”, gengivet og omtalt s. 387–394.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Mindre nuanceforskel mellem stole og bord, hvor bordet er mere gyldent og stolene mere falmet. Sorte “sko” tørre, “misformet”, samt med revner. Bordet er lakeret, men har overfladeridser og nogle mærker. Stel med slid / overfladekrakeleringer. Stole med patina, herunder pletter, skjolder og smuds. Ridser og mærker. Enkelte revner og mindre afslag. To stole med markante krakeleringer i forkromning. En stol med rust på stel under sæde.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag