2024/227
Rejseur i kasse af messing med sider af facetslebet glas, hvidemaljeret urskive med arabertal og alarm. Original rejsekasse medfølger. Ca. 1900. H. 8,3. L. 6,4. B. 5.5.
To afslag på glas. Krakelering på urskive. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Rejsekasse fremstår med alders- og brugsslitage. Trykknap mangler, hank med flænger.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag