2024/​227

Rejseur i kasse af messing med sider af facetslebet glas, hvidemaljeret urskive med arabertal og alarm. Original rejsekasse medfølger. Ca. 1900. H. 8,3. L. 6,4. B. 5.5.

To afslag på glas. Krakelering på urskive. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Rejsekasse fremstår med alders- og brugsslitage. Trykknap mangler, hank med flænger.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK