“Musselmalet Riflet”. Kaffeservice og serveringsdele af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (50)
Bestående af: otte kagetallerkener nr. 180; tre brødtallerkener nr. 182; brødtallerken nr. 161; otte middagstallerkener nr. 175; seks dybe tallerkener nr. 165; seks frokosttallerkener, nr. 178; skål nr. 20; rundt fad nr. 108; bladformet asiet nr. 144; kande nr. 356; kantet skål nr. 142; to asietter nr. 7; fire par tekopper nr. 315; fire par kaffekopper samt to ekstra kaffekopper nr. 2162 samt underkop nr 80.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Fem kagetallerkener, nr. 180, brødtallerken, nr. 161, fem frokosttallerkener, nr. 178, fem middagstallerkener, nr. 175, seks dybe tallerkener, nr. 165, fad, nr. 108; enkelt underkop, nr. 2162 og 80 2. sortering. Asiette, nr. 144 skåret fra produktionen.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. december 2021
14 bud