Jacob Kornerup (f. Roskilde 1825, d. sst. 1913)
Sommerdag ved Kalundborg kirke. Ca. 1850. Usigneret. Olie på lærred. 28×36.
På Bruun Rasmussen auktion 622, 1996, nr. 249 solgtes maleri med lignende motiv malt af Jacob Kornerup. Dette sign. og dateret 1853.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019