900/​24

Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)

Fra en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen 1923 og betegnet "Isfjældbakken ved Jakobshavn med Klaushavnlandet i baggr. Olie på lærred. 50×220.

Følgende oplysning tilføjet d. 18. februar 2021: Maleriet er dateret 1923 og blev givet som 25 års jubilæumsgave gave til præst og debatør Matthias Storch (1883–1957) i 1926.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK