Ubekendt maler, 17. årh.s sidste halvdel
Portræt af sognepræst Hans Hansen Rasch (1665–1697), g. m. Frederikke Amalie Caspersdatter Wichmann (1668–1739). Usigneret. Betegnet på en etiket på bagsiden “Hrr. Hans von Rasch Magister Theologie”. Olie på lærred delvist monteret på træ. 80×65.
Proveniens: Betegnet på blændrammen “Rønningesøgaard 61” hvilket henviser til den portrætteredes forbindelse til herregården. Hans Hansen Rasch var far til Johan Casper Rasch (1694–1770), som var ejer af Rønningesøgaard fra 1733–1770 og den første i slægten Rasch til at bebo herregården.
Et par mindre reparationer/lapper på bagsiden. Retoucheringer. Krakeleringer, afskalninger og overfladeridser af forskellig grad.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020