2203/919
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Pyramide”. Marmeladeskål af facetslebet, klart krystalglas. Låg af sterlingsølv. Udført og låg stemplet hos Georg Jensen. Dessin 600. Vægt 45 g. H. ca. 8,3. Diam. 8,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågets inderkant med senere lodning og nederste kant med ujævnheder - slutter ikke tæt til selve marmeladekrukken.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
24 bud