Aage Sattrup
To-personers sofa i buet form med fem ben samt armstol og lænestol i organisk form, ben af bejdset bøg med messingsko på forben. Sæde og svævende ryg betrukket med stribet og grønt møbelstof. Udført hos Sattrups Polstermøbelfabrik, Aarhus. L. 177. (3)
Sofaen blev præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia, 28.-31. maj 1953.
Litteratur: “Møbler” nr. 7, 1953, side 19 (sofaen)
Litteratur: “Møbler” nr. 8, 1953, side 47, i annonce (armstolen)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben og stel med ridser og mærker. Falmet betræk med pletter. Armstol med hul på armlæn.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015
14 bud