1336/231
Kabinetskab af sortlakeret træ, prydet med forkrøbede lister, sarg med skuffe og top med klap, front med to låger bag hvilke talrige skuffer og låge dekoreret med klassiske scenerier i farver, stand med spiralsnoede ben. Barokform. 19. årh. H. 106. B. 53. D. 30.
Ridser og mærker. Revner i træet. To låste låse mangler nøgler. ALDER RETTET PR. 28/8
Ældre malerier og møbler, 2. september 2013
Vurdering
Hammerslag
27 bud