811/​422

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

“Siddende mandlig modelfigur”. Nøgen mandsfigur siddende med benene trukket op og ansigtet delvist skjult bag de opstrakte arme. Udført i Rom 1772–1777. Usigneret. Olie på lærred. 98×75.

Udstillet: Statens Museum for Kunst, “Nicolai Abildgaard. Kroppen i oprør”, 2009 nr. 6.

Litteratur: Bente Skovgaard, “Maleren Abildgaard”, 1961, afb. planche 2.

Proveniens: Nicolai Abildgaards gode ven, billedhuggeren Johan Tobias Sergel. Fru S. Ramström, Västerås. Morten la Cour Statens Museum for Kunst omtaler maleriet i udstillingskataloget nævnt ovenfor s. 247 og kommer ind på, at modellen har visse lighedspunkter med Michelangelos figurer i loftet i Det Sixtinske Kapel i Rom. På den franske kunstskole i Rom, som Abildgaard ofte besøgte, arbejdede man med ekstreme kropsstillinger.

Ældre Malerier, 10. marts 2010

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

600.000 DKK