1722/​38

Et par kinesiske stole af rigt udskåret hardwood. 20. årh.s første halvdel. (2).

Hjembragt af dansk ØK-kaptajn omkring 1950. Siden nedarvet i dennes familie.

Støv. Forventelige alderstegn. “Flydende” Sæder og rygge med “flydende” paneler.

Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK