Thomas Skotte (, Skt. Petersborg)
Et par russiske saltkar af sølv, bådformede, oprette kantede hanke, indvendig forgyldte. Thomas Skotte, guardein Alexander Ilich Jachinov (1795–1826), Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 172 g. L. 11,5. (2).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Mindre buler, ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020