2027/126
Tysk svingkedel med stand og brænder af sølv, skævknækket korpus. Mester Lazarus Posen, Frankfurt am Main, ca. 1900. Vægt ca. 1985 gr. H. 40.
Mindre buler, ridser og mærker. Ring og “låg” ej stemplet. Lågknop en anelse skæv samt brænder med skævt håndtag. Brænder med defekter. Mangler prop/indvendigt element.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. juni 2020
Vurdering
Hammerslag