2027/​126

Tysk svingkedel med stand og brænder af sølv, skævknækket korpus. Mester Lazarus Posen, Frankfurt am Main, ca. 1900. Vægt ca. 1985 gr. H. 40.

Mindre buler, ridser og mærker. Ring og “låg” ej stemplet. Lågknop en anelse skæv samt brænder med skævt håndtag. Brænder med defekter. Mangler prop/indvendigt element.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. juni 2020

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK