2131/​317

Joseon flaske af porcelæn, dekoreret i celadon med blå stiliseret bladværk. Korea, 19. årh. H. 25 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, nogle krakeleringer særlig ved randen samt nogle hårrevner. Desuden længere formentlig glasur revne forneden.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

2.000 kr

Hammerslag