2142/738
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med gulligt uld. Antageligvis udført hos Fritz Hansen. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud