877/​702

Bjørn Nørgaard (f. København 1947)

“Madonna”, 2001. Sign. BN 1/6 i bunden. Forarbejde til udsmykningen: “Det genmodificerede paradis”, EXPO 2000, Hannover, Tyskland. Skulptur af grønpatineret bronze på sokkel af blankpoleret granit. H. 104 (inkl. sokkel 225), L. 49, B. 44.

Litteratur: Beskrevet og gengivet i værkfortegnelsen for 2001 på www.bjoernnoergaard.dk/index.php/da/artsearch/detail/478. Proveniens: Galleri Susanne Ottesen, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK