1722/5
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Piberygende ældre herre ved et stråtækt hus i fiskerlejet Appenæs. Sign. H. A. Brendekilde 1909. Olie på lærred. 50×62,5.
Mindre krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017
Vurdering
Hammerslag