801/​735

Stor Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, pagodeformet top, 12 svungne lysarme støbt med maskaroner og bladværk, behængt med prismer i kæder og kaskader. 18. årh. s slutning. H. 150. Diam. 115.

Brugsslitage.

Møbler, bronze og ure, 5. maj 2009

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

350.000 DKK