801/735
Stor Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, pagodeformet top, 12 svungne lysarme støbt med maskaroner og bladværk, behængt med prismer i kæder og kaskader. 18. årh. s slutning. H. 150. Diam. 115.
Brugsslitage.
Møbler, bronze og ure, 5. maj 2009
Vurdering
Hammerslag