Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“St. Catherine”. Et par sofaborde af patineret eg. Model 4533. Udført hos Fritz Hansen. H. 36,5. L. 55. B. 53,5. (2)
Tegnet 1963 til værelserne på St. Catherine's college i Oxford.
Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, omtalt og gengivet s. 522: “... et lavt bord, der kunne forsynes med hynde og anvendes som fodskammel eller taburet”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Hynder mangler.
Moderne kunst og design, 14. november 2017