Miniature toiletmøbel af mahogni, svungen front med tre større skuffer med beslag af forgyldt metal, top med vippespejl og seks mindre skuffer. 19. årh.s slutning. H. 70 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Antagelig senere spejl. Enkelte manglende ornamenter, revner og huller. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021