1707/1649
Stående Buddha af alabast med rester af bemaling, på sokkel af sortmalet træ. Burma. 19.-20. årh. H. ekskl. sokkel 63.
Hoved og klæde restaureret. Afslag på klædedragt og hår. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 16. februar 2017
Vurdering
Hammerslag