1505/​1515

Træbøsse bemalt i rød og grøn med hvid kartouche hvori skrevet SEM CINA. 19. årh.s første halvdel. H. 15 cm.

Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 29. januar 2015

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

900 DKK

900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK