1505/1515
Træbøsse bemalt i rød og grøn med hvid kartouche hvori skrevet SEM CINA. 19. årh.s første halvdel. H. 15 cm.
Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag