Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Cirkulær lågskål af stentøj, dekoreret med mørkebrun glasur med sorte elementer. Stregmønstre med transparent glasur. Sign. monogram. Unik. H. 10. Diam. 20,7.
Proveniens: Hidrører fra arkitekterne Hanne og Torben Valeurs samling. Erhvervet direkte fra Gertrud- og Myre Vasegaards værksted i 1960erne.
Sølv og keramik, 7. juni 2017