2009/100
Ubekendt maler, 18.-19. årh.
Bjerglandskab med personer blandt ruiner. Usigneret. Olie på lærred. 66×101.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Retoucheringer. Behov for rensning. Aldersslitage. Enkelte afskalninger. Én reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag