2103/​165

Dansk maler, 19. årh.

Opstilling med en kurv frugt og blomster på en stenkarm. Sign. Jensine Møller 23 Februar 1841. Blyant på papir monteret på papir. Lysmål 48,5×60.

Reparation ved øvre kant. Papiret er gulnet. Misfarvninger og mindre papirtab/huller enkelte steder. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag