2432/931
Sybord af bejdset bøg. Top med skindsamlinger og to opklappelige låg. Indvendig med rum. Formgivet 1933. Udført hos Fritz Hansen. H. 68. L. 58. B. 33.
Provenance: Originates from the family of the previous owners of Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ormehuller. Lakslitage.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag