Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
Komposition fra “Joan Miró Lithographie II”, 1975. Sign. Miró, XXX/VXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 34,5×52.
Litteratur: Maeght nr. 1044.
Papiret er lettere gulnet. Enkelte minimale håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 15. april 2014