912/​166

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

“Landskab fra Schweiz. Creux de Genthod”. 1780'erne. Usigneret. Olie på træ. 29×41.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991, nr. 467, afb. bd. II, s. 294. Hun omtaler billedet som “vældig fint med milde blide farver, der passer til det idyliske motiv.”

Udstillet: Kunstforeningen, “En Samling af Jens Juels Malerier, Tegninger og Kobbere”, 1828 nr. 94: “Arbejde efter hjemkomsten”, tilhørende kobberstikkeren J . F. Clemens. Kunstakademiets Udstilling 1852 nr. 120 eller 121. Tilhørende konferensråd Koch (1787–1860). Begge beskrevet som “Landskab”. Nordisk Industri-og Kunstudstilling 1872–1873 nr. 16 eller 17. Udlånt til udstillingen af konferensrådinde Koch. Kunstforeningen, “Jens Juels arbejder”, 1909 nr. 155, tilhørende enkefrue M. Koch.

Proveniens: Kobberstikkeren J. F. Clemens. Dennes auktion 1832 nr. 15, købt af hofbygmester Jørgen Hansen Koch (hans navn står på blændrammen). Kunsthallen auktion september 1998 nr. 19, afb. s. 9.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK