2109/511
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Kalabasformet bordlampe af stentøj. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto. Kgl. P. Utydeligt dateret. H. ekskl. fatning 31. H. inkl. skærmholder 50.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud