2109/​511

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Kalabasformet bordlampe af stentøj. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto. Kgl. P. Utydeligt dateret. H. ekskl. fatning 31. H. inkl. skærmholder 50.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

24.000 kr.

15 bud

(Autobud) 24.000 kr.
24.000 kr.
23.000 kr.
(Autobud) 22.000 kr.
21.000 kr.
(Autobud) 20.000 kr.
19.500 kr.
18.500 kr.
18.000 kr.
(Autobud) 17.500 kr.
17.500 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
14.500 kr.
14.000 kr.