2109/​511

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Kalabasformet bordlampe af stentøj. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto. Kgl. P. Utydeligt dateret. H. ekskl. fatning 31. H. inkl. skærmholder 50.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

24.000 kr.

15 bud

1042558 (Autobud) 24.000 kr.
508374 24.000 kr.
1042558 23.000 kr.
893739 (Autobud) 22.000 kr.
508374 21.000 kr.
893739 (Autobud) 20.000 kr.
1042558 19.500 kr.
893739 18.500 kr.
508374 18.000 kr.
893739 (Autobud) 17.500 kr.
508374 17.500 kr.
893739 (Autobud) 17.000 kr.
508374 16.500 kr.
893739 14.500 kr.
508374 14.000 kr.