1922/​1523

“Haabet” skibsmodel af bemalt træ med rigning. Ifølge oplysninger oprindelig kirkeskib i Harboøre Kirke. 19. årh. L. 260 cm. H. 193 cm. B. 55 cm.

Tidligere ejer Kaj Smidt. Erhvervet af nuværende ejer 1977. Har tidligere ifølge oplysninger hængt i Harboøre Kirke. Det blev fjernet fra kirken, da Kaj Smidt skulle renovere kirken.

KAN BESES PÅ BALTIKAVEJ 10, 2150 NORDHAVN Åbningstider Mandag - fredag kl. 10–17 + Lørdag kl. 10–14

Mindre defekter på tovværk, nogle senere udskiftet. Et stykke træ bræket af. Et dæk mangler på.

Varia, 30. maj 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag