919/​128

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

En fisker kurtiserer en kvinde på stranden. Sign. Elisabeth Baumann Jerichau 18[??]. Olie på lærred. 69×55.

Rester af udstillingsmærkat på rammen.

Elisabeth Jerichau Baumann har flere gange beskæftiget sig med motivet. I 1863 udstillede hun maleriet “The Danish fisherman's courtship” på Royal Academy i London. I dette ses en fisker, hængende ind over en vindueskarm, kurtisere ung kvinde, der sidder indenfor og reparerer et fiskenet. Figurerne er meget lig dem i nærværende maleri, mens scenen/omgivelserne er anderledes. Der kendes også en version af det førnævnte fra 1873.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag