Dansk maler, 19. årh.
To figurstudier i én ramme. En italienerinde bærende på en vandkrukke og To siddende italienere. Førstnævnte usigneret, sidstnævnte betegnet Anticoli 9. Oct. 1874. Bly og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse henholdsvis 19,5×10 og 13×21, rammemål 30×40.
Papiret er gulnet. Hårfint snit ved den ene tegning, minimalt papirtab ved den anden. Mærke efter montering på den ene. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
13 bud