12131/14
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Legetøj af delvist bemalet bøg. Bestående af bondegård, vogn samt stald med tre figurer, tre dyr og trug. Nogle dele stemplede Kay Bojesen, Copyright, Denmark. (9)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Håndtag pumpe og trækline vogn mangler, disse med reparationer.
Kunst, antikviteter & design, 5. august 2021
Vurdering
Hammerslag