Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Landskab med vandløb og landsby i baggrunden. Usign. Olie på lærred. 26×28. Uindrammet.
Bemalet på bagsiden.
Porøst lærred med krakeleringer og afskalninger. Sømhuller og buk i kanten efter indramning.