Ma Quan 1669-1722, efter. 20. årh.
Kinesisk billedrulle med krysantemum i landskab med klipper og kalligrafi. Malt på silke, monteret på papir. Betegnet Ma Quan 1669–1722, men Republic 1912–1949. Billedfelt 159×90 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021