2109/236
En samling sølv, bestående af tekande, mælkekande, sukkerskål, glasbakke og ske. F. Dahl m. flere. Danmark primært 19. årh. Vægt i alt 1028 g. H. 7,5–18 cm. Diam. flaskebakke 11 cm. L. ske 15,5 cm. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre indtryk. Alle dele pånær ske med gravering. Tekande, mælkekande og sukkerskål med enkelte større indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag