2109/​236

En samling sølv, bestående af tekande, mælkekande, sukkerskål, glasbakke og ske. F. Dahl m. flere. Danmark primært 19. årh. Vægt i alt 1028 g. H. 7,5–18 cm. Diam. flaskebakke 11 cm. L. ske 15,5 cm. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre indtryk. Alle dele pånær ske med gravering. Tekande, mælkekande og sukkerskål med enkelte større indtryk.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK