2440/​911

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Lænestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med lyst møbelstof. Model 83. Designet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Stel med flere reparationer, senere skruer og manglende propper.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?